COMPETITIONS, EVENTS & CLINICS - Pre Entry Times

Pre-entry times for our forthcoming events, competitions and clinics are shown below.

Please click the tab for the individual discipline or clinic to see the allotted times.

Pre-entry times for Dressage competition to be held on 20/07/2018

  • Class 1
  • Class 2
  • Class 3
  • Class 4
  • Class 5
  • Class 6
No. Name Horse Dressage Time
  Intro A    
1 Kim Hodson Oscar 17:30
2 Becky Nunn Roxy 17:37
3 Erin Casey Frank 17:44
4 Emma Parker Fudge 17:51
5 Lindsey Thornborough Z Zed Maia 17:58
6 Janet Ralphson Quela 18:05
7 Trish Hodson Scarlets Mary Lou 18:12
8 Fern Spafford Storm 18:19
9 Mandy Sanderson Oaklands Just Janet 18:26
10 Ebony Bell Basil 18.33
       
       
  Intro C    
23 Leah Horsely Sam 17:30
12 Abigail Nottingham Lady Lynn 17:37
24 Kara Arnold Lolly 17:44
11 Christine Parry Amity Rosa 17:51
25 Anne Winn Harley 17:58
14 Bex Winn JJ Jeremy 18:05
6 Janet Ralphson Quela 18:12
26 Caroline Fannon Joe 18:19
7 Trish Hodson Scarlets Mary Lou 18:26
33 Evie Kendrick Murry 18:33
27 Kara Arnold Bert 18:40
5 Lindsey Thornborough Z Zed Maia 18:47
9 Mandy Sanderson Oaklands Just Janet 18:54
28 Shannon Jones Countess Lucy 19:08
:
No. Name Horse Dressage Time
4 Emma Parker Fudge 18:47
11 Christine Parry Amity Rosa 18:54
12 Abigail Nottingham Lady Lynn 19:01
13 Elizabeth Holman Bailey 19:08
34 Evie Kendrick Holly B 19:15
14 Bex Winn JJ Jeremy 19:22
15 Becky Nunn Dom 19:29
16 Lucy Harrison Dylan 19:36
17 Victoria Rands Joe 19:45
18 Emma Parker Spencer 19:54
       
       
       
       
No. Name Horse Dressage Time
29 Felicity Moore Tallyho Gale 19:15
30 Holly Lloyd-Edwards Yogi Bear 19:22
31 Wendy Holman Pops 19:29
32 Hayley Bell Shalamar Bodie 19:36
21 Jayne Peters Charlie 19:45
15 Becky Nunn Dom 19:54
22 Kara Arnold Bambi 20:03
       
       
       
       
       
No. Name Horse Dressage Time
21 Jayne Peters Charlie 20:17
22 Kara Arnold Bambi 20:24
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
No. Name Horse Dressage Time
19 Alison Earlham Big Ollie 20:03
20 Lesley Barley Bertie Brown 20:10
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
No. Name Horse Dressage Time
       
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
       

Pre-entry times for Combined Training competition to be held on

  • Class 1
  • Class 2
  • Class 3
  • Class 4
  • Class 5
  • Class 6
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time
1 Debbie Nickson Inellan Woody 10:00 10:55
2 Lauren Thompson Faith 10:07 10:57
3 Freya Coombs Birchlands Gold Emperor 10:14 10:59
4 Michelle Honess Polar Fox 10:21 11:01
5 Fern Spafford Chocky 10:28 11:03
6 Joseph Thomas Lucky Lane Tinkerbelle 10:35 11:05
        
        
        
     
     
     
     
     
     
     
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time
4 Michelle Honess Polar Fox 10:42 11:30
7 Elizabeth Holman Colby 10:49 11:32
8 Evie Kendrick Holly B 10:56 11:34
         
       
       
         
       
         
     
     
     
     
     
     
     
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time
9 David Beck Scout 11:03 11:50
10 Jo Taylor Finn 11:10 11:52
11 Alice Howard Summer Lightning 11:17 11:54
12 Ellie Pullan Chester 11:24 11:56
         
         
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time
14 Carla Evans Roxy 11:31 12:10
15 Kara Arnold Logan 11:38 12:12
         
         
         
         
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time
16 Sian Guest Dakota 11:52 12:30
17 Magan Vaughan Aurora Borealis 11:59 12:32
18 Rohanna Ede Razzle 12:06 12:37
19 Zoe Hennchen Polly 12:13 12:42
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time
20 Rebecca Arnold Logan 11:45 12:52
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

Pre-entry times for One Day Event to be held on 28/05/2018

  • Class 1
  • Class 2
  • Class 3
  • Class 4
  • Class 5
  • Class 6
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time Cross Country Time
           
           
           
           
           
           
           
       
       
      
      
      
      
      
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time Cross Country Time
2 Debbie Nickson Innellan Woody 8:45 10:15 12:00
3 Emma Parker Fudge 8:52 10:18 12:02
4 Margaret Curtis The Gangsters Moll 8:59 10:21 12:04
5 Jane Bauckham Meg 9:06 10:24 12:06
7 Chrissie Jolliffe Talebolion Carlo 9:13 10:27 12:08
8 Samantha Ward Sunny 9:20 10:30 12:10
10 Emma Brown Ghost 9:27 10:33 12:12
11 Lauren Spradbury Firefly 9:34 10:36 12:14
12 Frances Scott Wild Rose 9:41 10:39 12:16
14 Christine Wells Brogan 9:48 10:42 12:18
           
           
           
           
           
           
           
         
         
      
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time Cross Country Time
19 Natalie Barton Finn 8:45 10:57 12:20
20 KIm Bath Whisker 8:52 11:00 12:22
21 Wendy Lee Happy as Larry 8:59 11:03 12:24
22 Gill Chetwynd Lina Locket Pocket Rocket 9:06 11:06 12:26
24 Bex Winn JJ 9:13 11:09 12:28
25 Caylem Helgesen William 9:20 11:12 12:30
26 Emma Martin Jilly 9:27 11:15 12:32
27 Toni Simpson Daisy 9:34 11:18 12:34
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time Cross Country Time
28 Helen Briggs Masada Star 9:41 11:33 12:36
29 Sophie Nash Stonewater Flash 9:48 11:36 12:38
30 Poppy Akril Cherry Cola 9:55 11:39 12:40
31 Kayleigh Kime Zara 10:02 11:42 12:42
33 Rose Elliot Prancer 10:09 11:45 12:44
34 Georgina Elliot Bransby Ruby 10:16 11:48 12:46
35 Caroline Fussey Days Gone By 10:23 11:51 12:48
36 Joanne Bond Sienna of Sunnyneuk 10:30 11:54 12:50
37 Aimee Walsh Singing Scott 10:37 11:57 12:52
           
           
           
           
           
           
           
           
           
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time Cross Country Time
38 Elizabeth Carter Rosedown Mountain Ash 9:55 12:12 12:54
41 Harriet Ferrier Charlie 10:02 12:15 12:56
42 Kenny Gregory   10:09 12:18 12:58
43 Jayne Peters   10:16 12:21 1:00
44 David Beck Scout 10:23 12:24 1:02
45 Charlotte Bee Regal Countezz 10:37 12:27 1:04
46 Rebecca Roberts Goland 10:44 12:30 1:06
           
           
      
       
      
      
      
      
      
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time Cross Country Time
47 Ellie Talton Brian 10:44 12:45 1:08
           
           
           
           
       
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      

Times for the Joe Whitaker Clinic on 25th April 2018

Time Name
11.30 Liberty Rimmer
12.15 Shelby Harrison
1.00 Fiona Lintin
1.45  
2.30 Jo Taylor
3.15 Ruth Walker
4.00 Rebecca Arnold
4.45 Kara Arnold
5.30 Jacob Kendrick
6.15 Rohanna Ede
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

Times for the Ride-A-Test Dressage Clinic on

Time Name
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
  
  
  

Times for the Jane Bartle-Wilson Clinic on

Time Name
   
   
   
   
   
   
   
   
  
  
  
  
  
  
  
  

Below are some of our associates and sponsors