COMPETITIONS, EVENTS & CLINICS - Pre Entry Times

Pre-entry times for our forthcoming events, competitions and clinics are shown below.

Please click the tab for the individual discipline or clinic to see the allotted times.

Pre-entry times for Dressage competition to be held on 21/09/2018

  • Class 1
  • Class 2
  • Class 3
  • Class 4
  • Class 5
  • Class 6
No. Name Horse Dressage Time
  Intro A    
58 Alan Littleford Flossie 17:44
59 Janet Ralphson Eclipse 17:51
60 Rebecca Littleford Summer Lightning 17:58
158 Edward Dale Fudge 18:05
161 Jo Taylor Finn 18:12
164 Kara Arnold Bert 18:19
167 Maisy Cairns Herbie 18:26
162 Yvonne Justice Rag Doll Oliver Twist 18:47
160 Yvonne Justice Rag Doll Jim 19:08
       
       
       
  Intro B    
156 Kim Hodson Oscar 17:30
58 Alan Littleford Flossie 17:37
47 Emma Parker Fudge 17:44
164 Kara Arnold Bert 17:51
56 Fern Spafford Storm 17:58
154 Trish Hodson Scarlets Mary Lou 18:05
60 Rebecca Littleford Summer Lightning 18:12
153 Leah Horsley Birchlands Gold Emperor 18:19
152 Evie Kendrick Holly B 18:26
165 Bex Winn JJ Jeremy 18:33
151 Anne Winn Harley 18:40
150 Molly-Anne Lilley Rag Doll Jim 18:47
155 Molly-Anne Lilley Rag Doll Oliver Twist 19:22
       
       
:
No. Name Horse Dressage Time
149 Olivia Cairns Herbie 18:54
154 Trish Hodson Scarlets Mary Lou 19:01
47 Emma Parker Fudge 19:08
152 Evie Kendrick Holly B 19:15
113 Victoria Rand Joe 19:29
98 Kerry Rule Tilly 19:36
166 Hayley Bell Basil 19:45
157 Catherine Marshall Alf 19:54
       
       
       
       
       
       
No. Name Horse Dressage Time
159 Lynn Carter Sandby Wise 18:40
165 Bex Winn JJ Jeremy 18:54
168 Samantha Littlewood Williams Gift 19:01
163 Joanne Green Burnhamite M & M 19:15
166 Hayley Bell Harry Hero 19:22
169 Wendy Holman Pops 19:29
157 Catherine Marshall Alf 19:36
55 Kaye CHampkins Barney 19:45
       
       
       
       
No. Name Horse Dressage Time
159 Lynn Carter Standby Wise 19:54
55 Kaye Champkins Barney 20:03
39 Jayne Broadwith Derrybrien Rodger 20:10
51 Lesley Barley Bertie Brown 20:17
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
No. Name Horse Dressage Time
57 Alison Earlham Big Ollie 20:24
39 Jayne Broadwith Derrybrien Rodger 20:31
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
No. Name Horse Dressage Time
       
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
       

Pre-entry times for Combined Training competition to be held on

  • Class 1
  • Class 2
  • Class 3
  • Class 4
  • Class 5
  • Class 6
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time
1 Debbie Nickson Inellan Woody 10:00 10:55
2 Lauren Thompson Faith 10:07 10:57
3 Freya Coombs Birchlands Gold Emperor 10:14 10:59
4 Michelle Honess Polar Fox 10:21 11:01
5 Fern Spafford Chocky 10:28 11:03
6 Joseph Thomas Lucky Lane Tinkerbelle 10:35 11:05
        
        
        
     
     
     
     
     
     
     
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time
4 Michelle Honess Polar Fox 10:42 11:30
7 Elizabeth Holman Colby 10:49 11:32
8 Evie Kendrick Holly B 10:56 11:34
         
       
       
         
       
         
     
     
     
     
     
     
     
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time
9 David Beck Scout 11:03 11:50
10 Jo Taylor Finn 11:10 11:52
11 Alice Howard Summer Lightning 11:17 11:54
12 Ellie Pullan Chester 11:24 11:56
         
         
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time
14 Carla Evans Roxy 11:31 12:10
15 Kara Arnold Logan 11:38 12:12
         
         
         
         
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time
16 Sian Guest Dakota 11:52 12:30
17 Magan Vaughan Aurora Borealis 11:59 12:32
18 Rohanna Ede Razzle 12:06 12:37
19 Zoe Hennchen Polly 12:13 12:42
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time
20 Rebecca Arnold Logan 11:45 12:52
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

Pre-entry times for One Day Event to be held on 27/08/2018

  • Class 1
  • Class 2
  • Class 3
  • Class 4
  • Class 5
  • Class 6
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time Cross Country Time
1 Elizabeth Holman Bailey 8:45 10:15 12:00
2 Kaylie Wilson Lily J 8:52 10:18 12:02
           
           
           
           
           
       
       
      
      
      
      
      
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time Cross Country Time
3 Emma Parker Fudge 9:06 10:36 12:08
4 Edward Dale Fudge 9:13 10:39 12:10
5 Isabelle Bayliss Fudge 9:20 10:42 12:12
6 Chris Wells Brogan 9:27 10:45 12:14
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
         
         
      
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time Cross Country Time
7 Jo Taylor Finn 9:41 11:03 12:20
8 Mick Blackburn Gucci 9:48 11:06 12:22
9 Rachel Rose Bransby Dee 9:55 11:09 12:24
10 Grace Jenkins Yo-Yo 10:02 11:12 12:26
11 Jess Drewery Lolly 10:09 11:15 12:28
24 Abbie Ganderton Eumene 9:34 11:00 12:18
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time Cross Country Time
12 Sara Farmer General George 10:23 11:33 12:34
14 Jenna King Morecambe Belle 10:37 11:36 12:36
15 Victoria Horsewood Ginger Spice 10:44 11:39 12:38
16 Kelly Lodge Mischief 10:51 11:42 12:40
17 Caitlyn Bartlett Oakhurst Miss T 10:58 11:45 12:42
23 Heather Roach Foileen 10:16 11:30 12:32
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time Cross Country Time
18

Holly Lloyd-Edwards

Yogi Bear 11:12 12:03 12:48
19 Neve Mumby Rusty 11:19 12:06 12:50
20 Verity Rochelle Parkbrooke Ruby 11:26 12:09 12:52
21 Georgia Burnham   11:05 11:48 12:54
22 Donna Deas   11:33 12:12 12:54
           
           
           
           
      
       
      
      
      
      
      
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time Cross Country Time
           
           
           
           
           
       
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      

Times for the Joe Whitaker Clinic on 25th April 2018

Time Name
11.30 Liberty Rimmer
12.15 Shelby Harrison
1.00 Fiona Lintin
1.45  
2.30 Jo Taylor
3.15 Ruth Walker
4.00 Rebecca Arnold
4.45 Kara Arnold
5.30 Jacob Kendrick
6.15 Rohanna Ede
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

Times for the Ride-A-Test Dressage Clinic on

Time Name
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
  
  
  

Times for the Jane Bartle-Wilson Clinic on

Time Name
   
   
   
   
   
   
   
   
  
  
  
  
  
  
  
  

Below are some of our associates and sponsors