COMPETITIONS, EVENTS & CLINICS - Pre Entry Times

Pre-entry times for our forthcoming events, competitions and clinics are shown below.

Please click the tab for the individual discipline or clinic to see the allotted times.

Pre-entry times for Dressage competition to be held on 22/06/2018

  • Class 1
  • Class 2
  • Class 3
  • Class 4
  • Class 5
  • Class 6
No. Name Horse Dressage Time
  Intro B    
1 Kim Hodson Oscar 17:30
2 Megan Vaughan Taz 17:37
3 Niamh Casey Amber 17:44
4 Lizzie Holman Bailey 17:51
5 Michelle Honness Polar Fox 17:58
6 Janet Ralphson Quela 18:05
7 Lynsey Thornbrough Zmaia 18:12
8 Caitlin Norton Foxy 18:19
9 Jessica Wall Conker 18:26
10 Trish Hodson Scarletts Mary Lou 18.33
11 Rebecca Littleford Summer Lightning 18:40
12 Joseph Thomas Lucky Lane Tinkerbelle 18:47
  Intro C    
16 Emma Parker Fudge 17:30
5 Michelle Honess Polar Fox 17:37
6 Janet Ralphson Quela 17:44
11 Rebecca Littleford Summer Lightning 17:51
20 Evie Kendrick Holly B 17:58
23 Anne Winn Harley 18:05
24 Bex Winn JJ Jeremy 18:12
25 Caroline Fannon Joe 18:19
14 Vicky Hubbard Briarwood Sunrise 18:26
21 Sam Kirkby Storm 18:33
:
No. Name Horse Dressage Time
13 Jessica Wall Conker 18:54
14 Vicky Hubbard Briarwood Sunrise 19:01
15 Lesley Barley Bertie Brown 19:08
16 Emma Parker Fudge 19:15
17 Chris Wells Brogan 19:22
18 Leah Horsley Sam 19:29
10 Trish Hodson Scarlets Mary Lou 19:36
20 Evie Kendrick Holly B 19:45
21 Sam Kirkby Storm 19:54
22 Victoria Rands Chocky 20:03
       
       
       
       
No. Name Horse Dressage Time
26 Fern Spafford Chocky 18:40
17 Chris Wells Brogan 18:47
28 Charlotte Marshall The Baron 18:54
29 Catherine Marshall Lord Alfred 19:01
30 Kaye Champkins Barney 19:08
31 Kara Arnold Bambi 19:15
24 Bex Winn JJ Jeremy 19:22
32 Jacob Kendrick Murry 19:29
       
       
       
       
No. Name Horse Dressage Time
       
     
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
No. Name Horse Dressage Time
33 Alison Earlham Big Ollie 19:36
15 Lesley Barley Bertie Brown 19:45
34 Emma Parker Autumn Conker 19:54
31 Kara Arnold Bambi 20:03
       
       
       
       
       
       
       
       
No. Name Horse Dressage Time
       
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
       

Pre-entry times for Combined Training competition to be held on

  • Class 1
  • Class 2
  • Class 3
  • Class 4
  • Class 5
  • Class 6
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time
1 Debbie Nickson Inellan Woody 10:00 10:55
2 Lauren Thompson Faith 10:07 10:57
3 Freya Coombs Birchlands Gold Emperor 10:14 10:59
4 Michelle Honess Polar Fox 10:21 11:01
5 Fern Spafford Chocky 10:28 11:03
6 Joseph Thomas Lucky Lane Tinkerbelle 10:35 11:05
        
        
        
     
     
     
     
     
     
     
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time
4 Michelle Honess Polar Fox 10:42 11:30
7 Elizabeth Holman Colby 10:49 11:32
8 Evie Kendrick Holly B 10:56 11:34
         
       
       
         
       
         
     
     
     
     
     
     
     
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time
9 David Beck Scout 11:03 11:50
10 Jo Taylor Finn 11:10 11:52
11 Alice Howard Summer Lightning 11:17 11:54
12 Ellie Pullan Chester 11:24 11:56
         
         
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time
14 Carla Evans Roxy 11:31 12:10
15 Kara Arnold Logan 11:38 12:12
         
         
         
         
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time
16 Sian Guest Dakota 11:52 12:30
17 Magan Vaughan Aurora Borealis 11:59 12:32
18 Rohanna Ede Razzle 12:06 12:37
19 Zoe Hennchen Polly 12:13 12:42
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time
20 Rebecca Arnold Logan 11:45 12:52
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

Pre-entry times for One Day Event to be held on 28/05/2018

  • Class 1
  • Class 2
  • Class 3
  • Class 4
  • Class 5
  • Class 6
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time Cross Country Time
           
           
           
           
           
           
           
       
       
      
      
      
      
      
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time Cross Country Time
2 Debbie Nickson Innellan Woody 8:45 10:15 12:00
3 Emma Parker Fudge 8:52 10:18 12:02
4 Margaret Curtis The Gangsters Moll 8:59 10:21 12:04
5 Jane Bauckham Meg 9:06 10:24 12:06
7 Chrissie Jolliffe Talebolion Carlo 9:13 10:27 12:08
8 Samantha Ward Sunny 9:20 10:30 12:10
10 Emma Brown Ghost 9:27 10:33 12:12
11 Lauren Spradbury Firefly 9:34 10:36 12:14
12 Frances Scott Wild Rose 9:41 10:39 12:16
14 Christine Wells Brogan 9:48 10:42 12:18
           
           
           
           
           
           
           
         
         
      
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time Cross Country Time
19 Natalie Barton Finn 8:45 10:57 12:20
20 KIm Bath Whisker 8:52 11:00 12:22
21 Wendy Lee Happy as Larry 8:59 11:03 12:24
22 Gill Chetwynd Lina Locket Pocket Rocket 9:06 11:06 12:26
24 Bex Winn JJ 9:13 11:09 12:28
25 Caylem Helgesen William 9:20 11:12 12:30
26 Emma Martin Jilly 9:27 11:15 12:32
27 Toni Simpson Daisy 9:34 11:18 12:34
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time Cross Country Time
28 Helen Briggs Masada Star 9:41 11:33 12:36
29 Sophie Nash Stonewater Flash 9:48 11:36 12:38
30 Poppy Akril Cherry Cola 9:55 11:39 12:40
31 Kayleigh Kime Zara 10:02 11:42 12:42
33 Rose Elliot Prancer 10:09 11:45 12:44
34 Georgina Elliot Bransby Ruby 10:16 11:48 12:46
35 Caroline Fussey Days Gone By 10:23 11:51 12:48
36 Joanne Bond Sienna of Sunnyneuk 10:30 11:54 12:50
37 Aimee Walsh Singing Scott 10:37 11:57 12:52
           
           
           
           
           
           
           
           
           
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time Cross Country Time
38 Elizabeth Carter Rosedown Mountain Ash 9:55 12:12 12:54
41 Harriet Ferrier Charlie 10:02 12:15 12:56
42 Kenny Gregory   10:09 12:18 12:58
43 Jayne Peters   10:16 12:21 1:00
44 David Beck Scout 10:23 12:24 1:02
45 Charlotte Bee Regal Countezz 10:37 12:27 1:04
46 Rebecca Roberts Goland 10:44 12:30 1:06
           
           
      
       
      
      
      
      
      
No. Name Horse Dressage Time Showjump Time Cross Country Time
47 Ellie Talton Brian 10:44 12:45 1:08
           
           
           
           
       
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      

Times for the Joe Whitaker Clinic on 25th April 2018

Time Name
11.30 Liberty Rimmer
12.15 Shelby Harrison
1.00 Fiona Lintin
1.45  
2.30 Jo Taylor
3.15 Ruth Walker
4.00 Rebecca Arnold
4.45 Kara Arnold
5.30 Jacob Kendrick
6.15 Rohanna Ede
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

Times for the Ride-A-Test Dressage Clinic on

Time Name
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
  
  
  

Times for the Jane Bartle-Wilson Clinic on

Time Name
   
   
   
   
   
   
   
   
  
  
  
  
  
  
  
  

Below are some of our associates and sponsors